Loading...

لطفاً حسادت نكن پدر!

لطفاً حسادت نكن پدر!

ارتباط برقرار كردن هميشه كليد رسيدن به موفقيت است. اگر در اين زمينه موفق نبوديد، مشورت كردن و كمك گرفتن از مشاور بهترين راه‌حل خواهد بود. مورد بي‌توجهي قرار گرفتن و عدم توجه كافي، احساس ناامني را در ميان زوج‌ها ايجاد مي‌كند و اين احساس كم‌كم به حسادت مبدل

حسادت يك حس كاملا طبيعي در ميان انسان‌هاست و همه ما گاهي اوقات درگير آن مي‌شويم. بسياري از زوج‌ها در روابط خود با همسرشان دچار حس حسادت مي‌شوند مثلاً وقتي كه يكي از زوج‌ها مرد يا زن ديگري را تحسين و به او توجه بيشتري مي‌كند. اما گاهي اوقات حسادت شكل ديگري به خود مي‌گيرد مثل وقتي كه پدري به نوزاد تازه متولد شده‌اش حسادت مي‌ورزد. حسادت و حس مالكيت وقتي كه از حد معمول فراتر مي‌روند، غيرقابل قبول مي‌شوند و روابط را تخريب و مشكلات فراواني ايجاد مي‌كنند. وقتي كه يكي از زوج‌ها احساس ناراحتي زياد كند و به سر حد جنون برسد و يا اينكه شروع تحت نظر گرفتن همسرش كند، ديگر حس حسادت را نمي‌توان يك حس كاملا طبيعي ناميد بلكه حسي كاملا ناسالم مي‌شود كه نياز به درمان دارد. وقتي كه وقت زيادي را در كنار دوستان و خانواده خود مي‌گذرانيد و توجه كمتري به همسرتان مي‌كنيد حس حسادت او را بيش از اندازه تحريك مي‌كنيد. تا جايي كه تمام حركات شما مورد شك و شبهه قرار مي‌گيرد حتي گاهي اوقات احساس مي‌كنيد كه تحت تعقيب همسرتان و يا فردي از جانب او هستيد. همسرتان حتي در محل كار نيز دست از سرتان برنمي‌دارد و هر روز شرايط بدتر و بدتر مي‌شود.

چه بايد كرد؟
اگر در موقعيتي هستيد كه به تاز‌گي حس حسادت و مالكيت همسرتان نسبت به شما تحريك شده است، چه كار مي‌توانيد بكنيد تا اوضاع از كنترل خارج نشود. با او حرف بزنيد و همه‌چيز را در ميان بگذاريد. ارتباط برقرار كردن هميشه كليد رسيدن به موفقيت است. اگر در اين زمينه موفق نبوديد، مشورت كردن و كمك گرفتن از مشاور بهترين راه‌حل خواهد بود. مورد بي‌توجهي قرار گرفتن و عدم توجه كافي، احساس ناامني را در ميان زوج‌ها ايجاد مي‌كند و اين احساس كم‌كم به حسادت مبدل مي‌شود. گاهي اوقات رابطه‌اي كه يكي از زوج‌ها در گذشته‌ داشته است، دليل بي‌اعتمادي فرد مقابل مي‌شود. گاهي مواقع نيز يكي از زوج‌ها از روي عمد و بدون دليل خاصي حس حسادت فرد مقابل خود را تحريك مي‌كند بدون دليل خاصي. اگر از حسادت و حس مالكيت غيرمنطقي و آزاردهنده همسرتان ناراحت هستيد، خصوصا اگر اين احساسات بي‌دليل باشند، آسيب‌هاي جبران‌‌ناپذيري مي‌تواند رابطه شما را تهديد كند. اگر رابطه‌تان براي شما اهميت دارد بايد قبل از تخريب و ويراني تلاش در برطرف كردن مشكل نماييد. مثلا به هنگام اتهام زدن همسرتان، با او بحث نكنيد و اوضاع را بدتر نكنيد به جاي آن سعي كنيد آرامش خود را حفظ و به او توضيح دهيد كه احساسش اشتباه است. اگر خطاي كوچكي از شما سر زده است كه از نظر همسرتان دليل كافي براي ناراحتي و حسادتش است، او را مطمئن كنيد كه واقعاً هيچ مسئله جدي وجود نداشته و قصدي نداشته‌ايد از او معذرت‌خواهي و سعي كنيد آرامش را دوباره به رابطه خود برگردانيد. اگر همسرتان گاهي اوقات به محل كارتان مي‌آيد و با همكاران‌تان راجع به شما حرف مي‌زند و سوالاتي مي‌پرسد، در نهايت آرامش و مهرباني بگوييد كه اين حركت او را به هيچ‌‌وجه نمي‌پسنديد. اگر حس مالكيت همسرتان به شما آنقدر شديد كه مي‌خواهد هرگونه تماس و ارتباط شما را با دوستان و خانواده تان قطع كند بايد به او بفهمانيد كه اين رابطه نمي‌تواند سالم باشد كه تمام اوقات خود را در يك گروه دو نفره بگذرانيد و با هيچ‌كس ارتباطي نداشته باشيد. از او دلجويي كنيد تا به نگراني‌هايش غلبه كند و او را تشويق كنيد كه گاهي اوقات با برخي از دوستان تان لحظات خوشي را سپري كنيد. او را متوجه كنيد كه چقدر دوستان و خانواده تان براي شما ارزش دارند ولي مهم‌ترين فرد زندگي‌تان فقط همسرتان است. در رابطه‌اي كه يكي از زوج‌ها كاملا بي‌منطق است و يكي از زوج‌ها هميشه مجبور است خود را با شرايط تطبيق دهد، نمي‌توان انتظار داشت كه هيچ‌گونه آسيب و گزندي در راه نباشد. اگر هيچ بهبودي در اوضاع حاصل نشود، طغيان حس حسادت مي‌تواند رابطه را از بين ببرد و اعتمادها كاملاً از ميان برداشته شوند و چون اعتماد شرط اصلي هر رابطه‌اي است، بدون آن رابطه‌ مي‌ميرد. در چنين مواقعي خود را در يك جنگ مهمي تصور كنيد كه در هر صورت بازنده هستيد. كمك گرفتن از افراد دانا و مشاوران و متخصصين براي بهبود شرايط شما بسيار سازنده است. اگر فكر مي‌كنيد كه احترام خود را از دست داده‌ايد و سلامت روحي‌تان آسيب‌ ديده است، شايد بايد به فكر اتمام رابطه‌اي باشيد كه به جاي آرامش بخشيدن به شما، به شدت آزارتان مي‌دهد.

تولد فرزند و شروع حسادت

اغلب زوج‌ها پس از ازدواج آرزوي بچه‌دار شدن دارند حتي برخي به اين دليل ازدواج مي‌كنند كه بچه‌دار شوند و خانواده بزرگي را تشكيل دهند. تولد يك فرزند نعمت بزرگي است كه به زندگي رنگ و بوي ديگري مي‌دهد. بيشتر پدرها با تولد فرزندشان بسيار هيجان‌زده مي‌شوند. به اتفاق همسرشان براي كودك خود نامي انتخاب مي‌كنند، براي او خريد مي‌كنند و از او مراقبت مي‌كنند. برخي از پدرها قبل از تولد فرزندشان بي‌صبرانه منتظر لحظه تولد هستند ولي شرايط كم‌كم تغيير مي‌كند. مسلماً بين زوج‌ها گاهي اوقات اختلافاتي بر سر مراقبت از كودك و توجه به او ايجاد مي‌شود. اگر اين اختلافات و مسائل حل نشوند، روي رابطه پدر و مادر اثر مي‌گذارند و معمولاً پدرخانواده احساس مي‌كند كه مورد بي‌توجهي قرار گرفته است زيرا همسرش توجه خود را فقط به فرزندش معطوف نموده است. بله حقيقت دارد كه گاهي اوقات مردها به فرزند خود حسادت مي‌‌ورزند. در چنين شرايطي، فشار زيادي به مادر وارد مي‌شود چرا كه هم بايد از فرزندش مراقبت كند هم به شوهرش توجه كافي داشته باشد. اين موقعيت براي مادر بسيار تنش‌زا مي‌شود، خصوصاً كه او دوران پس از وضع حمل را سپري مي‌كند و به استراحت و آرامش ببيشتري نياز دارد ولي مجبور است در چنين شرايطي راهي براي مقابله با حسادت ساير افراد خانواده نيز پيدا كند. حسادت پدر به نوزاد تازه متولد شده تا حدودي قابل درك است. او احساس مي‌كند كه رها‌شده و ديگر نمي‌تواند يك پدر خوب باشد چرا كه اين نوزاد بيشتر از پدر به مادر خود مي‌چسبد و مادر نيز توجه ويژه‌اي به او مي‌كند. در چنين شرايطي ارتباط برقرار كردن و صحبت كردن زوج‌ها با هم بهترين راه‌حل است تا او بداند كه نقش بسيار مهمي را در خانواده به عهده دارد.

روش‌هاي كاهش حسادت

 او را تشويق كنيد كه گاهي اوقات از كودك مراقبت كند و او را بخواباند بهترين زمان براي اين كار بعد از شير دادن به كودك است.
 به همسرتان اطمينان دهيد كه به زودي پدرش را تشخيص خواهد داد و تمام اوقات در كنار مادرش نخواهد ماند.  با توجه به نوزاد مي‌توان توجه را به سمت ديگر نيز كشاند و اصلا جاي هيچ حسادتي نمي‌ماند.
 با همسرتان حرف بزنيد و او را تشويق كنيد تا احساساتش را رها كند. مردها حسادت خود را به شكل‌هاي متفاوتي بروز مي‌دهند برخي با كلام، برخي با خشونت و برخي ديگر با سركوب احساسات و ابتلا به افسردگي.
 در چنين مواقعي فقط بايد صبور بود. از همسر خود بپرسيد چه چيزي واقعاً باعث حسادتش شده است؟ شما كه بايد كودك‌تان را به خود نزديك كرده و از او مراقبت كنيد؟ يا نوزاد تازه متولد شده كه در فاصله ميان شما قرار گرفته است و شما را از هم دور كرده است؟ كه به نظر مي‌رسد پاسخ اين سوال هر دو مورد است. دليل حسادت هر چه كه باشد بهتر است احساسات خود را بروز دهيد و هر چه در فكرتان شما را آزار مي‌دهد به زبان بياوريد.
مي‌توانيد از اين جملات استفاده كنيد:«نبايد از گفتن بعضي حرف‌ها خجالت‌زده شوي چرا كه من هيچ‌گاه فكر نمي‌كنم بيش از اندازه حساس شده‌اي» «شما بايد در نقش حامي خانواده باشي و از من و فرزندت حمايت كني». بدترين چيز مخفي كردن و پوشاندن اين حس حسادت است. حرف نزدن از آن مي‌تواند به خانواده‌تان آسيب جدي برساند و تجربه حس پدر شدن را مختل سازد.
 بايد با دوستانتان كه صاحب فرزند شده‌اند حرف بزنيد. گاهي اوقات شنيدن بسياري از حقايق از زبان آنها بسيار كارساز خواهد بود. اگر نمي‌توانيد موضوع را با همسر و دوستانتان در ميان بگذاريد از يك مشاور كمك بگيريد. صحبت كردن به تنهايي نمي‌تواند مشكلات را از ميان بردارد بايد همسر خود را در امور مربوط به نوزاد وارد كنيد. مثلاً در حمام كردن او، بازي كردن با او، خواباندن و حتي تعويض پوشك او همسرتان را شريك كنيد. با انجام اين كارها، حسادت همسرتان كم‌‌كم از بين خواهد رفت و روابط‌تان مستحكم‌تر خواهد ‌شد.


ارسال نظر

(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)