Loading...

پرورش قدرت تخيل در كودك

پرورش قدرت تخيل در كودك

او در واقع تمام آن چيزهايي كه در شما مي‌بيند را تقليد مي‌كند، تمام حركات و رفتارهاي روزمره شما را. يك ذهن فعال و تخيل قوي به كودك شما كمك مي‌كند تا نتواند به شيوه‌ها و روش‌هاي مختلف از جاده‌هاي سراشيبي و سربالايي زندگي بالا و پايين برود.

كودك شما به هنگام تولد به همراه 100 بيليون سلول مغزي به دنيا مي‌آيد كه هر يك از اين سلول‌ها توانايي فرستادن و دريافت كردن سيگنال‌هاي الكتريكي و ايجاد ارتباط بين سلول‌هاي مغزي را دارند. با تكرار، ‌اين ارتباطات تبديل به شبكه‌اي مي‌شوند كه به كودك فرصت فكر كردن و يادگيري را مي‌دهد. در سومين سال تولدش كودك شما قادر خواهد بود حدود هزار تريليون ارتباط بسازد. اين ارتباطات به‌طور مداوم تكرار مي‌شوند و رشد مي‌كنند ولي اگر مورد استفاده قرار نگيرند، كم‌كم ناپديد و محو مي‌شوند.

به همين دليل است كه متخصصان روي 3 سال نخست از زندگي كودكان تاكيد بسيار زياد دارند و معتقدند هر فعاليتي در اين دوران اعم از خوردن، راه رفتن، خواندن و آواز خواندن باعث جهش در رشد مغز مي‌شود. وقتي كه كودك نوپاي خود را با ديدني‌ها، شنيدني‌ها و حواس جديد آشنا مي‌كنيد. در واقع مغز او را گسترش و رشد مي‌دهيد و او را با دنياي بسيار بزرگ‌تر و هيجان‌انگيزي آشنا مي‌كنيد وقتي كه از تصورات خود استفاده مي‌كنيد و با او بازي‌هاي تخيلي مي‌كنيد، در واقع كانال‌هاي مغزي او را تقويت مي‌كنيد. مهارت‌هاي كلامي كودك نوپا هنوز كامل نشده است پس كمي دشوار است كه بفهميد او در حال حاضر به چه چيزي فكر مي‌كند. او در واقع تمام آن چيزهايي كه در شما مي‌بيند را تقليد مي‌كند، تمام حركات و رفتارهاي روزمره شما را. يك ذهن فعال و تخيل قوي به كودك شما كمك مي‌كند تا نتواند به شيوه‌ها و روش‌هاي مختلف از جاده‌هاي سراشيبي و سربالايي زندگي بالا و پايين برود.


مزاياي تقويت تخيل در كودكان
تخيل كودكان به آنها كمك مي‌كند تا بهتر و راحت‌تر رابطه برقرار كنند. كودكاني كه بازي‌هاي تخيلي انجام مي‌دهند، داستان‌هاي بسيار زيادي گوش مي‌دهند و كتاب مي‌خوانند مهارت‌هاي ارتباطي بهتر و قابل توجه‌تري دارند. تخيل كودكان به آنها كمك مي‌كند تا كنترل بيشتري روي همه چيز پيدا كنند. مثلا تظاهر كنيد همان چيزي هستيد كه كودك‌تان مي‌خواهد. با او درباره آنچه ياد گرفته‌ است تمرين كنيد تا بتواند ايرادهاي شما را بگويد. حل مسائل و مشكلات يكي ديگر از مزاياي تقويت تخيل كودكان است. تصور كردن ذهني موقعيت‌هاي مختلف به كودكان ياد مي‌دهد تا به صورت خلاقانه‌تري بينديشند و بهتر مسائل و مشكلات را حل كنند. اين مسئله حتي تا پيري‌شان ادامه دارد و در دوران كهنسالي نيز كيفيت بالاي عملكرد مغزي دارند.

 غلبه بر ترس‌ها و نگراني‌ها
بازي كردن به صورت تظاهري (به صورت تخيلي) به كودكان كمك مي‌كند تا روي ترس‌هاي خود بيشتر كار كنند و از نگراني‌هاي‌شان كاسته شود. چرا كه از اين طريق مي‌توانند روي احساسات خود كنترل بيشتري داشته باشند.

 تقويت حس اعتماد به نفس
كودك شما كنترل بسيار كمي روي زندگي خودش دارد. تصور كودك از خودش در نقش موجودي قدرتمند‌تر و قوي مثلا يك ابر قهرمان باعث مي‌شود كه او به عنوان يك كودك احساس قدرت بيشتري كند و از اين طريق اعتماد به نفس بيشتري پيدا كند و توانايي‌هاي خود را بهتر و بيشتر نشان دهد.
روش‌هاي پرورش تخيل كودكان

 كتاب خواندن
قصه گفتن و كتاب خواندن يك روش فوق‌العاده براي تقويت زندگي فانتزي كودكان است. سعي كنيد كتاب‌هايي را براي كودك خود انتخاب كنيد كه تصاوير بسيار بزرگ و رنگي دارند و بگذاريد از حقايقي لذت ببرد كه در حال حاضر دركشان مي‌كند و هنوز وارد واقعيت‌هاي جدي‌تر زندگي نشده است. به او تصاوير مختلف را نشان دهيد، صداي حيوانات را تقليد كنيد، حتي صداي وسايل نقليه را تقليد كنيد، شخصيت‌هاي مختلف را با صداهاي متفاوت ايجاد كنيد. در حين كتاب خواندن از او نظرش را بپرسيد و مرتباً ادامه داستان را از او سوال كنيد تا بتواند پيش‌بيني كند.

 قصه گفتن
قصه‌گويي (قصه‌هايي كه خودتان مي‌سازيد و براي كودكتان تعريف مي‌كنيد) به اندازه كتاب خواندن براي كودك‌تان و تقويت تخيل او مفيد است. سعي كنيد در قصه‌هايي كه مي‌سازيد شخصيت اصلي قصه،‌كودك‌تان باشد تا او از خودش حس پررنگ‌تري پيدا كند. به زودي زود كود‌ك‌تان نيز شروع به قصه گفتن براي شما و استفاده از تخيلاتش خواهد كرد.

 موسيقي گوش دادن
كودك نوپاي شما هنوز به اندازه كافي بزرگ نشده است تا درس‌هاي ساختاري موسيقي را بياموزد ولي شما مي‌توانيد دنياي او را با موسيقي پر كنيد. سعي كنيد تا از صداهاي مختلف در تون‌هاي متفاوت استفاده كنيد. از او بخواهيد كه همراه شما آواز بخواند، برقصد و بازي كند و يا حتي با برخي وسايل خانگي،‌ آهنگ بسازد و صداهاي جديد توليد كند.


تشويق به بازي‌هاي وانمودي
كودكان از طريق بازي‌هاي نمايشي و عروسكي بسياري چيزها را ياد مي‌گيرند. حضور در بازي‌هاي نمايشي با شخصيت‌هاي مختلف و متفاوت باعث رشد مهارت‌هاي كلامي و اجتماعي آنها مي‌شود. او مي‌تواند از اين طريق احساس غم، شادي، ترس و امنيت را نشان دهد. خود را در نقش يك مادر، يك معلم و يا يك دكتر تصور كند و از اين راه احساساتش را قوي‌تر كند و حس مسئوليت داشتن را تجربه كند.


وسايل اوليه براي بازي‌هاي تخيلي را براي او فراهم كنيد
اين وسايل مي‌توانند هر چيزي باشند؛ يك جعبه براي او ماشين مي‌شود، يك بالش براي او اسب مي‌شود و... او به برخي وسايل ابتدايي احتياج دارد تا قهرمان سازي كند. همه چيز در واقع در مغز و ذهن كودك درست مي‌شود و شكل مي‌گيرد ولي براي ايجاد جزئيات بيشتر بايد به او امكانات نيز بدهيد. يك جعبه خالي تهيه كنيد و كمي تغييرش بدهيد و به او بگوئيد كه با آن بازي كند، تظاهر كند جعبه ماشينش است و...


 زمان تماشاي تلويزيون را محدود كنيد
وقتي كه صحبت از تماشا كردن برنامه‌هاي تلويزيوني به ميان مي‌آيد، بايد همواره تعادل را در نظر داشته باشيد. تماشاي برنامه‌‌هاي مخصوص كودكان براي آنها تا بيش از 2 ساعت در شبانه روز، زمان طولاني و زياد محسوب مي‌شود. بهتر است در اين مدت زمان نيز خودتان در كنار كودك‌تان باشيد با او راجع به شخصيت‌ها حرف بزنيد و به پاسخ‌هايي كه به شما مي‌دهد بيشتر توجه كنيد تا بتوانيد برنامه‌هاي مناسب‌تري براي آنها انتخاب كنيد.


تخيل كودك خود را رها كنيد
بگذاريد تا كودك‌تان آسمان را سبز نقاشي كند و چمن‌ها را آبي. فرزند خود را تحت چارچوب مشخصي قرار ندهيد و آنها را مجبور به پذيرفتن آنچه قانون بزرگ‌تر‌ها است، نكنيد. بگذاريد ذهن كودك‌تان رها باشد و هر آنچه را خودش دوست دارد به وجود آورد. از اين طريق كودك‌تان ياد مي‌گيرد كه دنياي خودش را همانگونه كه دوست دارد توصيف كند و شما نيز دنياي او را از چشم‌هاي او ببينيد، حتي اگر برخي از افكار آنها احمقانه به نظر برسد. سعي نكنيد اشتباهات‌شان را تصحيح كنيد و به آنها نگوييد كه اينها واقعي نيستند و حقيقت ندارند. مغز آنها پر از ايده و نظريه است. بگذاريد تا آنجا كه دوست دارند آسمان را سبز و زمين را آبي نقاشي كنند چرا كه آنها فهميده‌اند كمي هم متفاوت بودن هم جالب است و هم چيزي را خراب نمي‌كند.


ارسال نظر

(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)