Loading...

استرس پدر‌شدن

استرس پدر‌شدن

پدر شدن واقعاً جذاب و دوست‌داشتني است. در ماه‌هاي اوليه پس از تولد نوزاد، پدر و مادر جديد، در شرايط خاصي قرار مي‌گيرند و برخلاف گذشته كه مرد فقط نان‌آور خانه بود و خانم خانه وظيفه رسيدگي به امور منزل را داشت، بيش از قبل درگير زندگي مي‌شوند و

 گاه استرس وارد شده بر مرد آنقدر زياد است كه شايد توان مقابله با آن را نداشته باشد. طبق آمار جديد، حدود 10 درصد از پدران پس از تولد فرزندشان دچار افسردگي مي‌شوند!
 

كاهش احساس پدر شدن
مسئوليت جديد، احساس مسئوليت پدر شدن يكي از عوامل اصلي استرس والدين است. مسئوليت و احساس توانايي در انجام وظايف، در پدر ايجاد استرس مي‌كند و گريه مداوم كودك نيز به اين استرس دامن مي‌زند. اما چاره كار، ايجاد حس مسئوليت در خود از زمان آغاز بارداري خانم است. از همان آغاز بارداري همسرتان، مسئوليت‌هاي كوچكي را در خانه بر عهده بگيريد؛ مثل شستن ظروف، كمك به همسر در آشپزي و نظافت خانه و ... به اين ترتيب در زمان تولد كودك به انجام برخي از اين كارها عادت كرده‌ايد و همسر شما مي‌تواند تمام وقت خود را به نگهداري از كودك اختصاص دهد. همچنين، در ماه‌هاي اوليه مي‌توانيد از يكي از اقوام خود بخواهيد كه در كارهاي منزل به شما كمك كند.
 

براي غلبه براسترس پدر شدن
*  بازي با نوزاد
*  مراقبت از نوزاد
*  صحبت با ديگران در مورد استرس
*  استفاده از تجربيات پدران قديمي
*  برنامه‌ريزي قبلي


آيا شما واقعاً براي آنچه كه در 9 ماه آينده مي‌خواهيد تجربه كنيد، آمادگي داريد؟ آيا موقعيت حال حاضر خود را ارزيابي كرده‌ايد؟ بهتر است يك چك ليست تهيه و وضعيت حال حاضر خود را بررسي و ارزيابي كنيد كه آيا واقعاً براي تولد نوزاد و اضافه شدن يك عضو به خانواده خود آماده هستيد؟ آيا رژيم غذايي شما مناسب است؟ هم مادر و هم پدر بايد مراقب تغذيه خود باشند؛ چه در دوران بارداري و چه پس از تولد نوزاد. اين مهم‌ترين تغييري است كه در زندگي شما رخ مي‌دهد.
 

رژيم غذايي متعادل
يك رژيم غذايي متعادل در هر سه وعده غذاي روزانه، از شما و همسرتان در دوران بارداري و پس از آن محافظت مي‌كند. زنان باردار و يا زناني كه قصد باردار شدن دارند، بايد روزانه حداقل پنج وعده ميوه و سبزيجات مصرف كنند. سه ماده اصلي براي يك‌ بارداري سالم شامل كلسيم، آهن و اسيدفوليك است. مقادير زيادي آب و شير بنوشيد. خوردن مركبات و آب ميوه، آجيل، سبزيجات سبز تيره و نان‌هاي غني شده و غلات را فراموش نكنيد.
 

مشكلات مالي
تولد نوزاد به معناي يك خريد كلي است. لباس، تهيه وسايل، هزينه بيمارستان و هزاران هزينه ديگر كه با تولد نوزاد پدر خانواده موظف است آنها را تأمين كند. به خصوص زماني كه فقط مرد كار مي‌كند، اين موضوع مي‌تواند بسيار استرس‌زا باشد. براي كاهش اين تنش حتي قبل از بارداري براي آن برنامه‌ريزي كنيد.
 

مختل شدن خواب و بي‌خوابي‌هاي شبانه
در چند روز اول تولد نوزاد، دوري از اين مشكل تقريباً غيرممكن است. بچه‌ها معمولاً در نيمه‌هاي شب دو يا سه بار از خواب بيدار مي‌شوند و نياز به شير و يا تعويض پوشك دارند. اين مشكل را مي‌توانيد با استخدام يك پرستار رفع كنيد. اما اگر شرايط مالي شما اجازه نمي‌دهد، مي‌توانيد ساعت خواب را بين خود و همسرتان تقسيم كنيد. مثلاً از ساعت 21 تا 2 نيمه شب شما از فرزندتان مراقبت كنيد و همسرتان در اتاقي جداگانه استراحت كند و ساعت 2 بامداد تا 7 صبح شما استراحت كنيد و جاي خودتان را با همسرتان عوض كنيد. به اين ترتيب كمتر دچار بي‌خوابي خواهيد شد.
 

فرصت كمتر براي همنشيني با همسر
 از آنجا كه نوزاد تازه متولد شده نياز به توجه و مراقبت پدر و مادر دارد، به اندازه قبل نمي‌توانيد براي همسر خود وقت بگذاريد و با هم باشيد؛ چرا كه در اكثر مواقع حتي وقتي براي صحبت كردن نخواهد ماند. بهترين كار اين است كه حداقل هفته‌اي يكبار كودك خو را به يكي از خويشاوندان و يا يك پرستار بسپاريد. حتي اگر اين زمان سه تا چهار ساعت هم باشد، كافي است يك شام خصوصي براي خود ترتيب دهيد و يا با هم به پارك برويد. با سپردن كودك به پرستار، استقلال را نيز به كودك آموزش مي‌دهيد. از همان بدو تولد، نوزاد را دراتاق جداگانه بخوابانيد و از طريق يك مانيتور صوتي يا تصويري او را كنترل كنيد. بدين ترتيب مي‌توانيد با همسر خود ساعات بيشتري را تنها باشيد.

ورزش
براي تولد يك نوزاد سالم و البته حمل آن در دوران بارداري، مادر به استقامت، قدرت و انعطاف‌پذيري نياز دارد و اين سه ويژگي را مي‌توان با رژيم غذايي سالم و ورزش به دست آورد. اگر عضلات بدن شما قبل از بارداري به خوبي تقويت شده باشد، در دوران بارداري دچار كمردرد نخواهد شد. كمردرد يكي از مشكلات شايع خانم‌ها در دوران بارداري است. ورزش ايروبيك، سطح انرژي و خلق و خو را بهبود مي‌بخشد و به شما كمك مي‌كند تا زودتر به وزن قبل از بارداري باز گرديد. ورزش‌هايي همچون آهسته دويدن، پياده‌روي، شنا، دوچرخه‌سواري نيز بسيار مناسب هستند. قبل از آغاز هر نوع ورزش جديدي با پزشك خود مشورت كنيد. بارداري آغاز يك سفر طولاني است كه اين سفر پر از مسئوليت و مراقبت است. براي اين سفر، قبل از آغاز آن برنامه‌ريزي كنيد.

زندگي در محيط‌هاي پر خطر
آيا به واسطه شغل‌تان مجبوريد دائم در سفر باشيد و يا با هواپيما مسافرت كنيد و يا دائم با مواد شيميايي و اشعه‌ها در تماس هستيد؟ اگر اين‌گونه است بهتر است اصلاً در تصميم خود براي بچه‌دار شدن تجديدنظر كنيد و قبل از آن حتماً با پزشك مشورت نماييد. اين عوامل براي زنان باردار بسيار خطرناك است.
 

توصيه به پدران خوب
 مهرباني و عشق را به كودك و همسرتان نشان دهيد.  آنها را تنها نگذاريد و در هر شرايطي از خانواده‌تان حمايت كنيد.  براي بودن در كنار آنها وقت بگذاريد.  در كارهاي كودك به همسرتان كمك كنيد.  خود الگوي خوب و مناسبي براي آنان باشيد.  به فكر سلامت نوزاد‌تان باشيد. سيگار را براي سلامت خود و البته كودك‌تان ترك كنيد.
از همسرتان غافل نشويد. اكثر زنان پس از بارداري به دليل تغييرات ناگهاني هورمون‌هاي بدن دچار اختلالات روحي، رواني مي‌شوند. پژوهش‌ها نشان مي‌دهند زناني كه پس از تولد كودك خود از حمايت همسرشان برخوردار هستند، كمتر دچار افسردگي مي‌شوند.  در مورد مشكلات احتمالي از تجربه پدران قديمي، به خصوص پدر خود كمك بگيريد.


ارسال نظر