Loading...

چه وقت بچه‌دار شويم؟

چه وقت بچه‌دار شويم؟

وقتي كه خانواده دو نفري شما، بزرگ‌تر مي‌شود، مسلماً روابط شما با همسرتان نيز تغييراتي مي‌كند. براي آنكه با اين تغييرات به خوبي كنار بياييد و ورود فرزندتان به خانواده را در شرايطي بهتر جشن بگيريد، بهتر است تا فرصت داريد، شروع كنيد:

قبل از تولد نوزاد، پدر و مادر چند ماه بي‌صبرانه خود را آماده لحظه ورود او به زندگي‌شان مي‌كنند. آنها انتظار لحظه‌اي را مي‌كشند كه فرزند كوچك‌شان وارد فضاي خانه شود و زندگي‌شان را متحول سازد. بعضي از والدين از قبل تولد نوزادشان سعي مي‌كنند با شركت در برخي از كلاس‌هاي آموزشي، خواندن برخي كتاب‌ها و حرف زدن با ديگران خود را آماده حضور فرزندشان كنند. اما با وجود تمام آمادگي‌ها، باز هم ممكن است براي مراقبت و نگهداري از نوازد دستپاچه شويد. وقتي كه خانواده دو نفري شما، بزرگ‌تر مي‌شود، مسلماً روابط شما با همسرتان نيز تغييراتي مي‌كند. براي آنكه با اين تغييرات به خوبي كنار بياييد و ورود فرزندتان به خانواده را در شرايطي بهتر جشن بگيريد، بهتر است تا فرصت داريد، شروع كنيد:
 

زماني را به با هم بودن اختصاص دهيد
اگر چه فرزندتان خانواده شما را سه نفره كرده است، باز هم شما دو نفر نياز داريد وقت بيشتري را در كنار هم باشيد. با آنكه اين روزها پر مشغله‌تر هستيد، اما بايد اين زمان را براي يكديگر صرف كنيد. از اطرافيان خود كمك بگيريد تا ساعاتي فرزندتان را نگهداري كنند و شما در كنار هم يك شام دو نفره بخوريد، به سينما برويد و يا كمي پياده‌روي كنيد. هر روز 20 دقيقه زمان را به حرف زدن با هم اختصاص دهيد. آخر هفته‌ها براي تفريح از خانه بيرون برويد. نوزادتان را سوار كالسكه كنيد و به يك پياده روي خانوادگي برويد. با خلاقيت خودتان راهي براي بيشتر با هم بودن بيابيد. چند نكته براي آنهايي كه به تازگي پدر و مادر شده‌اند: وقتي كه وارد اين مرحله از زندگي مي‌شويد، سعي كنيد روي چيزهاي مهم‌تر متمركز شويد؛ به خصوص در چند ماه نخست. هر چه انعطاف‌پذيري بيشتري داشته باشيد، احساس راحتي بيشتري خواهيد كرد و كنترل بيشتري روي اوضاع خواهيد داشت. خود را به احساسات، عواطف و نيازهاي همسرتان بي‌تفاوت نشان ندهيد و از آنها آگاه شويد. سعي كنيد حتي براي نيم ساعت اين فرصت را به او بدهيد كه هر كاري دوست دارد، انجام دهد. اين روزها خيلي زود سپري مي‌شوند و سختي‌ها نيز كمتر مي‌شوند.

بچه‌دار شدن فقط تحمل دوران بارداري، زايمان و شب بيداري‌ها نيست. پيش از آنكه هر گونه اقدامي در اين باره به عمل آوريد، بايد آمادگي خود و همسرتان را محك بزنيد. آيا با همسرتان رابطه با ثباتي داريد و يا اينكه مي‌پنداريد با ورود فرزندتان مشكلات بين شما بر طرف مي‌شوند؟ آيا علاوه بر جنبه‌هاي مالي توان آن را داريد كه وقت كافي براي فرزندتان صرف كنيد؟ آيا از نظر جسمي و روحي سلامت هستيد؟ وجود هر گونه بيماري جسمي و مشكلات روحي رواني باعث مي‌شوند كه به خوبي نتوانيد از عهده انجام مسئوليت‌هاي‌تان به خوبي برآييد. خودتان فكر مي‌كنيد كه با ورود فرزندتان زندگي‌تان چقدر تغيير كند و شما چقدر توان و انرژي براي پذيرفتن اين تغييرات داريد؟ به هر حال بچه‌دار شدن از مهم‌ترين اتفاقات زندگي است و نمي‌توانيد بدون انديشه و تفكر قبلي اقدام به اين‌كار كنيد. با وجود تمام توصيه‌ها و اطلاع‌رساني‌ها باز هم خانواده‌هاي زيادي هستند كه بدون فكر و برنامه‌ريزي قبلي خود را با اين تغيير بزرگ مواجه مي‌كنند و وقتي كه مشكلات يكي پس از ديگري شروع مي‌شوند، به جاي مقابله با آنها، شانه خالي كرده و از رويارويي با واقعيت‌هاي زندگي مي‌گريزند. شما جزء كدام دسته هستيد؟

وقتي كه نوزاد وارد زندگي‌تان مي‌شود
قبل از اين شما يك خانواده دو نفره بوديد، اما حالا پدر و مادر شده‌ايد. تك‌تك روزهاي زندگي‌تان تغيير مي‌كند. مسلماً در ماه‌هاي نخست، به اندازه كافي فرصت خوابيدن نخواهيد داشت. فرزندتان روزها بيشتر مي‌خوابد و شب‌ها كه شما مي‌خواهيد استراحت كنيد، بيدار است. اين كم‌خوابي‌ها شما را حساس و عصبي مي‌كنند و انجام كارهاي عادي و روزمره خانه و زندگي، مثل آشپزي و نظافت به نظرتان بسيار سخت و دشوار مي‌آيد. انرژي فيزيكي‌تان كاهش مي‌يابد و به سختي تمركز مي‌كنيد. از طرفي، فرصت كمي داريد تا با همسرتان باشيد و يا كارهاي شخصي‌تان را انجام دهيد. پدر و مادر شدن يك مرحله فوق‌العاده از زندگي و در عين حال بسيار سخت و پر استرس است. به خاطر داشته باشيد كه بسياري از اين سختي‌ها مقطعي هستند و به زودي اوضاع كمي تغيير مي‌كند و شما احساس راحتي بيشتري خواهيد كرد. گاهي اوقات ورود يك كودك جديد به خانواده با تحريك احساسات پدر خانواده همراه است. پدرها برخي مواقع به فرزندانشان حسادت مي‌كنند؛ چرا كه اين موجود كوچك توانسته است بيشترين وقت مادر را به خودش اختصاص دهد. آنها احساس مي‌كنند مورد كم توجهي قرار گرفته‌اند. اين شرايط كاملاً طبيعي است، زيرا ساختار خانواده تغيير كرده است.

مادرها، پر مشغله‌تر مي‌شوند و زير چشم‌هاي‌شان سياه‌تر مي‌شود؛ چون شب‌ها به اندازه كافي نمي‌خوابند. از طرفي، چاق‌تر از گذشته شده‌اند و احساس مي‌كنند كه ديگر جذابيت سابق را براي همسرشان ندارند. همچنين، رفت و آمد اقوام و نزديكان بيشتر مي‌شود. آنها مي‌خواهند كوچولوي نورسيده را بيشتر ببينند. قصد ايجاد مزاحمت ندارند، اما معمولاً ديدارهاي آنها به زمان شام كشيده مي‌شود و اين براي شما كه وقت كافي براي استراحت نداريد، سخت و طاقت فرساست. با وجود تمام توصيه‌ها و راهكارها براي مراقبت از نوزاد، ممكن است شما و همسرتان فكر كنيد كه بايد شيوه‌اي متفاوت را در پيش بگيريد. به هنگام گريه كردن نوزاد معمولاً يكي از والدين تلاش بيشتري براي آرام كردن او و در آغوش كشيدنش نشان مي‌دهد و ديگري خونسرد مي‌نشيند و حركتي نمي‌كند و مشكلات و دردسرها از همين لحظه‌ها شروع مي‌شوند؛ بدون آنكه والدين اين فرصت را به خودشان بدهند كه بنشينند و راجع‌به چيزهايي كه آزارشان مي‌دهد، با هم حرف بزنند.
 

نياز به حرف زدن و ارتباط برقرار كردن
ارتباط برقرار كردن بهترين راه براي جلوگيري از خشم و بحث و جدل است. ورود نوزاد به زندگي باعث مي‌شود كه والدين فراموش كنند راجع به مشكلات‌شان با هم حرف بزنند. ناراحتي‌هاي كوچك حل نشده مي‌مانند و تبديل به كدورت‌هاي بزرگ مي‌شوند. اگر موضوعي شما را آزار مي‌دهد، آن‌را با همسرتان در ميان بگذاريد؛ اما اين‌كار را به روش صحيح انجام دهيد. شروع بحث در مورد شستن دو تا بشقاب كثيف داخل سينك ظرفشويي در حالي كه نوزادتان نيز آن طرف‌تر در حال گريه كردن است، هيچ مشكلي را حل نخواهد كرد.

شما بايد براي حرف زدن برنامه‌ريزي كنيد و وقتي را به اين‌كار اختصاص دهيد. با يكديگر صادق باشيد. به نگراني‌ها و ناراحتي‌هاي همسرتان نيز اهميت دهيد و دائماً او را مورد انتقاد قرار ندهيد. اين را هم در نظر داشته باشيد كه كم خوابي شما را حساس كرده است. وقتي كه اختلافات و عدم توافق‌ها به اوج مي‌رسند، بايد هر چه زودتر زماني را براي حرف زدن تعيين و به اين اختلافات رسيدگي كنيد. اگر نتوانستيد خونسردي خود را حفظ كنيد، بهتر است فقط روي موضوعي كه آزرده‌تان كرده متمركز شويد و چيزهاي ديگر را پيش نكشيد. به همسرتان به طور شفاف توضيح بدهيد كه چه چيزي شما را ناراحت كرده است. اگر انتظار داريد كه او با حدس زدن پي به ايراد كارش ببرد، مطمئن باشيد كه در حل مشكلات‌تان موفق نخواهيد شد. مسلماً تاثير حرف‌تان بستگي به لحن گفتار و كلماتي كه استفاده مي‌كنيد، دارد. وقتي به او مي‌گوييد: «هميشه دير به خانه مي‌آيي»، باعث تحريك او مي‌شويد؛ ولي وقتي به او مي‌گوييد: «ديشب كه دير وقت به خانه آمدي شام سرد شده بود، ممنون مي‌شوم كه در چنين مواقعي به من زنگ بزني و بگويي كه دير مي‌آيي» اين جمله شما روي عمل او تاكيد دارد، نه خودش و رفتار شما كمتر حالت تهاجمي به خود مي‌گيرد. اگر در مورد دير آمدن همسرتان به خانه حرف مي‌زنيد، راجع به اينكه چرا فراموش كرده شير بخرد و يا چرا حمام كردنش زياد طول كشيد، با او بحث نكنيد و به همان موضوع رسيدگي كنيد.


ارسال نظر

(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)